Ustalanie cen transferowych jest ważnym elementem strategii finansowej przedsiębiorstw o globalnym zasięgu operacyjnym. Mimo niewątpliwego znaczenia procesu wiele organizacji popełnia podstawowe błędy, które mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje, przede wszystkim podatkowe. Omawiamy najczęstsze błędy związane z zarządzeniem cenami transferowymi i podpowiadamy, jak ich uniknąć.
1. Niewłaściwa analiza porównawcza
Analiza porównawcza (nazywana też analizą danych porównawczych lub benchmarkiem) jest jednym z ważniejszych elementów zarządzania cenami transferowymi. Tymczasem to właśnie nieprawidłowa analiza zgodności warunków jest typowym błędem popełnianym przez przedsiębiorstwa.
Winne temu są zwykle korzystanie z niepełnych danych oraz niepoprawnie dobrane kryteria porównawcze. By tego uniknąć, należy możliwie jak najdokładniej zdefiniować rynki porównywalne i uwzględnić przy tym indywidualne cechy danej transakcji, a także ryzyka związane z daną branżą.
2. Brak odpowiedniej dokumentacji
Kolejnym z często popełnianych błędów jest przygotowana z niewystarczającą starannością dokumentacja – a takich wymagają ceny transferowe. Takie podejście zwiększa znacznie ryzyko kontroli podatkowej w przypadku podejrzenia nieuczciwych praktyk.
Z tego też powodu warto, aby niezbędna dokumentacja była sporządzona z najwyższą uwagą, w kompleksowy sposób i w oparciu o rzetelną analizę. To pozwala nie tylko na zachowanie zgodności z przepisami, ale również może służyć jako narzędzie pomocnicze przy możliwych sporach na gruncie podatkowym.
3. Ignorowanie sytuacji rynkowej
Nieustanne zmiany rynkowe mają niebagatelny wpływ na wartość transakcji podejmowanych przez podmioty zobowiązane do ustalania cen transferowych. Błędna analiza porównawcza i brak odpowiedniej dokumentacji, choć częste, nie są jedynym błędem przedsiębiorstw.
Również ignorowanie dynamicznie zmieniającego się środowiska może prowadzić do błędnego określenia cen transferowych. Dlatego też firmy powinny stale monitorować otoczenie biznesowe i na bieżąco modyfikować swoją strategię cenową.
4. Brak wsparcia ekspertów
Ostatnim, choć równie istotnym błędem w zakresie ustalania ceny transferowej jest brak współpracy z ekspertami. Ich praktyczna wiedza i doświadczenie mogą mieć kluczowe znaczenie dla skutecznie przeprowadzonej optymalizacji cen dotyczących podmiotów powiązanych. Powierzenie kompleksowej ekspertyzy specjalistom jest najlepszym ze sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko problemów podatkowych i operacyjnych wywołanych błędnymi praktykami.
—
Artykuł sponsorowany
0 komentarzy
Dzięki za prosty poradniK!