Kiedy warto zatrudnić pracownika?

Wydajność, a więc to, jak bardzo intensywnie jesteśmy w stanie pracować, aby zrealizować zlecenie, to jedna z ważniejszych kwestii, jeżeli chcemy być produktywni i zarabiać więcej. Moce przerobowe jednak są przecież zawsze ograniczone, o czym szczególnie wiedzą osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Warto więc wiedzieć, w jakich okolicznościach rozważać zatrudnienie pracownika i czy rzeczywiście to może się opłacić? Możemy na tym zyskać, ale zawsze także będą się pojawiały pewne dylematy, chociażby organizacyjne, a także związane z wydatkami. W końcu pracownik nie tylko będzie wykonywać dla nas określoną pracę, ale także musi mieć zagwarantowane wynagrodzenie na odpowiednim poziomie.

Moment, kiedy musimy zatrudnić pracownika

Przede wszystkim niezbędna będzie refleksja w przypadku długofalowego planowania biznesowego. Musimy po prostu zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście potrzebujemy pracownika. Możliwe, bowiem że jedynie jesteśmy źle zorganizowani i wystarczy wdrożyć tylko kilka poprawek w naszym codziennym schemacie działania. Są jednak takie sytuacje, że zleceniodawcy dobijają się do nas i czekają w kolejce, abyśmy wykonali jakieś zlecenie. Niestety sami nie mamy szans zrealizowania tych zadań. Możemy oczywiście w takich okolicznościach nieustannie rezygnować z dodatkowej pracy, ale to jednocześnie rezygnacja z dodatkowego zarobku. W takich właśnie okolicznościach warto rozważyć zatrudnienie pracownika lub kilku, którzy będą nam skutecznie pomagać w realizacji zadań. Poza tym w takich okolicznościach będziemy musieli także odpowiedzieć sobie na tak ważne pytania jak:

  • Jakich umiejętności wymagają kolejne wyzwania biznesowe?
  • Jakie zadania stają przed naszą firmą?
  • Ilu nowych pracowników będziemy potrzebować?
  • Czy samodzielnie rekrutować?

Muszą nam przyświecać więc konkretne cele i musimy rozumować na nieco większą skalę. Planowanie dalekowzroczne będzie kluczowe. Inaczej na przykład będą planować biznesmeni, którzy tylko co jakiś czas potrzebują pomocy, a inaczej inwestorzy, którzy szukają jakiegoś nowego zespołu pracowników na stałe.

Symptomy świadczące o konieczności zatrudnienia pracownika

Warto także przypomnieć pewne konkretne symptomy, które będą świadczyć o tym, żeby natychmiast powinniśmy kogoś zatrudnić, aby aktualna sytuacja nie skończyła się całkowitą dezorganizacją firmy. Szybko zresztą się zorientujemy w tym, że nastał kryzys, jeżeli zauważymy, że nie ogarniamy po prostu własnego biznesu. Jednym z pierwszych sygnałów na pewno będzie sytuacja, gdy po prostu nie mamy czasu na to, aby odbierać telefony. Do tego jeszcze będą dochodziły maile, a przecież brak informacji zwrotnej ze strony przedsiębiorcy to zablokowanie kanałów komunikacyjnych pomiędzy firmą a klientem. Konsumenci, którzy to zauważają, automatycznie zwrócą się do konkurencji.

Nie zapominajmy także o tym, że istotą funkcjonowania biznesowego jest nieustanny rozwój. Jeżeli firma ma się rozwijać, to musi się powiększać. A skoro tak, to całkowicie naturalnym procesem jest zatrudnianie pracowników. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy taki moment już nastaje.

0 komentarzy do “Kiedy warto zatrudnić pracownika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *