Wakacje Składkowe – z czym to się je?

Wakacje Składkowe – z czym to się je?

Jeszcze do końca listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o przyznanie im w 2024 roku Wakacji Składkowych. Możesz to zrobić wyłącznie elektronicznie przez konto w serwisie PUE ZUS (eZUS), a dobra wiadomość jest taka, że wypełnienie wniosku nie jest trudne ani czasochłonne. Możesz więc jeszcze tej zimy „wybrać się” na wakacje. Wakacje od ZUS.

Na czym polegają Wakacje od ZUS?

Raz w roku na jeden miesiąc kalendarzowy przedsiębiorca wpisany do CEiDG (a także wspólnik spółki jawnej i komornik sądowy) może otrzymać od ZUS zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Dotyczy ono składek społecznych, dobrowolnej składki chorobowej oraz Funduszu Pracy i Solidarnościowego. Wakacje nie dotyczą składek zdrowotnych ani składek odprowadzanych za pracowników — te podatnik nadal musi opłacać.

Zwolnienie z opłacania składek oznacza, że zostaną one opłacone z budżetu państwa, nie tracisz więc dostępu do ubezpieczenia ani dni do emerytury. Możesz też w tym okresie normalnie prowadzić działalność gospodarczą. Warto wziąć jednak pod uwagę, że ZUS opłaci składki jedynie w najniższej wysokości, dlatego jeśli płacisz celowo wyższe składki, może to wcale nie być korzystne rozwiązanie.

Komu przysługują Wakacje?

Program jest skierowany do mikroprzedsiębiorców (limit przychodu i zatrudnienia), którzy nie przeszli z Umowy o Pracę na B2B z tą samą firmą oraz są ubezpieczeni w ZUS.

O zwolnienie z obowiązku opłacania składek mogą wnioskować podatnicy zgłoszeni do ZUS z kodem 05 10 (tzw. „Duży ZUS”, bez żadnych ulg i preferencji), 05 70 (składki preferencyjne na 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej) albo 05 90 (Mały ZUS Plus). Jak widać grupa ta obejmuje przedsiębiorców opłacających składki społeczne, jeśli płacisz tylko składkę zdrowotną, program Wakacji Składkowych cię nie obejmie. Jeśli nie jesteś go pewien, swój kod tytułu ubezpieczenia łatwo sprawdzisz w PUE ZUS.

Żeby móc złożyć wniosek o Wakacje od ZUS musisz spełnić wszystkie poniższe warunki:

  1. Przychód — w żadnym z dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku nie przekroczyłeś 2 milionów euro przychodu.
  2. Zatrudnienie — w miesiącu przypadającym przed miesiącem złożenia wniosku nie zgłaszałeś do ubezpieczeń (społecznych lub zdrowotnego) więcej niż 10 osób (licząc razem z przedsiębiorcą).
  3. Ubezpieczenie — w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku podlegałeś chociaż jeden dzień ubezpieczeniu rentowemu, emerytalnemu i wypadkowemu ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej (byłeś zgłoszony do ubezpieczeń z którymś z wymienionych wcześniej kodów).
  4. Zakres działalności — ani w roku składania wniosku, ani w poprzednim nie prowadziłeś działalności na rzecz byłego pracodawcy w zakresie, który w roku założenia działalności gospodarczej lub wcześniejszym wykonywałeś dla niego na podstawie umowy o pracę.

Co trzeba wiedzieć?

Udzielenie przez ZUS Wakacji Składkowych wiąże się z koniecznością właściwego rozliczenia okresu w ZUS. W miesiącu zwolnienia przedsiębiorca ma obowiązek złożyć zarówno ZUS RCA za pracowników, jak i za siebie. Raporty ZUS RCA będzie musiał złożyć także podatnik opłacający składki wyłącznie za siebie. Piszę „raporty” ponieważ ubezpieczenia w miesiącu wakacyjnym muszą być rozbite na dwa RCA: jedno z kodami „wakacyjnymi”, wskazującymi na zwolnienie z opłacania konkretnych składek, drugie ze „zwykłymi” kodami, dotyczące składek, które przedsiębiorca musi opłacić (np. składki zdrowotnej). Kody tytułu ubezpieczenia wskazujące na zwolnienie z opłacania składek to odpowiednio: 05 14 (przy Dużym ZUSie), 05 74 (przy składce preferencyjnej) i 05 94 (przy Małym ZUSie Plus).

Składki pokryte zostaną z budżetu państwa w najniższej wartości wymaganej dla danego przedsiębiorcy (w zależności od formy opodatkowania) i nie będzie możliwości dopłacenia różnicy.

Kwota składek, z których opłacania zwolniony jest przedsiębiorca, jest zwolniona z podatku niezależnie od formy opodatkowania. Warto jednak pamiętać że składek opłaconych z budżetu państwa nie będzie można odliczyć od dochodu ani traktować jako koszt uzyskania przychodu, co może oznaczać że zaliczka na PIT w kolejnym miesiącu trochę się zwiększy.

Wakacje Składkowe – z czym to się je - Magfin!

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie Wakacji Składkowych możesz złożyć wyłącznie elektronicznie, przez profil płatnika w PUE ZUS. Nazwa wniosku to RWS, a formularz jest w sporej części automatycznie uzupełniony na podstawie danych z konta. Należy do niego dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające prawo do ubiegania się o zwolnienie i uzupełnić brakujące dane.

Wakacje Składkowe są udzielane w ramach pomocy de minimis, co oznacza, że zwolnienia nie uzyskają podatnicy, którzy w ciągu ostatnich trzech lat wykorzystały cały limit pomocy de minimis jaka im przysługuje. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o uzyskanej pomocy.

W przypadku wspólników spółki cywilnej, ważne jest żeby wniosek o Wakacje Składkowe został złożony z własnego konta PUE ZUS, a nie z konta spółki (takie wnioski nie będą w ogóle rozpatrywane).

Wniosek RWS musi zostać złożony w miesiącu poprzedzającym okres wnioskowanego zwolnienia. Dlatego żeby skorzystać ze zwolnienia w grudniu 2024, wniosek należy złożyć do końca listopada 2024, a przez cały grudzień można składać wnioski o Wakacje Składkowe już w styczniu 2025. Tak samo będzie w latach kolejnych.

Artykuł napisany został z pomocą specjalistów do spraw księgowości i podatków  firmy  usługowo-konsultingowej MAGFIN, która oferuje szeroką gamę usług z zakresu rachunkowości, finansów, kadr i płac. Możemy ci zaoferować konsultacje we wskazanym temacie, lub poprowadzić księgowość twojej działalności gospodarczej. Korzystaj ze sprawdzonych specjalistów: zadzwoń do nas już teraz pod numer 502 031 921.

27.11.2024, Joanna Filipczak-Zaród, magfin.pl

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *