Wizyta sanepidu w placówce medycznej — jak się przygotować?

Jednym z obowiązków każdej placówki medycznej jest przestrzeganie norm dotyczących higieny i warunków sanitarnych. Jest to szczególnie ważne właśnie w takich miejscach, gdzie ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych jest podwyższone. Kontrolę tych działań wykonuje sanepid. Z czym wiąże się wizyta sanepidu w placówce medycznej? Jak się do niej przygotować?

Wizyta sanepidu — czyli kogo?

Sanepid to potoczne określenie instytucji odpowiedzialnej za nadzór sanitarno-epidemiologiczny w Polsce. Poza Głównym Inspektoratem Sanitarnym w każdym województwie znajdują się Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, a w powiatach Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Te jednostki zajmują się monitorowaniem i kontrolą warunków sanitarno-epidemiologicznych w różnych miejscach, w tym w zakładach pracy, placówkach edukacyjnych, placówkach opieki zdrowotnej, gabinetach medycznych, salonach kosmetycznych, restauracjach, hotelach itp.

  • Nadzór epidemiologiczny: monitorowanie i analiza występowania chorób zakaźnych, podejmowanie działań w celu zapobiegania ich rozprzestrzenianiu się oraz ustalanie źródeł epidemiologicznych.
  • Kontrola warunków sanitarnych: ocena i kontrola warunków higienicznych w różnych miejscach publicznych i prywatnych.
  • Nadzór nad jakością wody: badanie jakości wody przeznaczonej do spożycia oraz nadzór nad wodociągami.
  • Nadzór nad bezpieczeństwem żywności: kontrola bezpieczeństwa i higieny produkcji, przechowywania i dystrybucji żywności.
  • Zwalczanie chorób zakaźnych: podejmowanie działań prewencyjnych i interwencyjnych w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych.
  • Edukacja i informacja: informowanie społeczeństwa o zagrożeniach zdrowotnych oraz edukacja w zakresie higieny i profilaktyki chorób.
  • Wydawanie zezwoleń: wydawanie zezwoleń na działalność w obszarach podlegających kontroli Sanepidu.

Jak się przygotować na kontrolę sanepidu?

Zawiadomienie o wizycie sanepidu

Od daty otrzymania zawiadomienia, sanepid ma od 7 do 30 dni na przeprowadzenie kontroli. Oznacza to, co najmniej 7 dni (kalendarzowych) na dodatkowe przygotowania. Choć w zawiadomieniu nie ma konkretnie wskazanej daty wizyty, to jednak warto podjąć się próby kontaktu telefonicznego i uzyskania informacji o planowanej dacie wizyty inspektora. Warto to uargumentować, na przykład tym, że osoba, która będzie ze strony placówki medycznej dopełniać formalności podczas kontroli, nie pracuje każdego dnia tygodnia.

1. Przygotuj dokumentację

  • dokumenty kadrowe, takie jak orzeczenia lekarskie, czy ważność różnego rodzaju certyfikatów osobowych,
  • spisane procedury i ich zgodność ze stanem faktycznym,
  • uzupełnij ewentualne ubytki w oznakowaniach i instrukcjach stanowiskowych,
  • dokumenty legalizujące i przeglądy sprzętów i urządzeń medycznych,
  • umowy z usługodawcami, takimi jak pralnia, utrzymanie czystości, serwis techniczny itp.
  • karty przekazania odpadów

2. Zweryfikuj daty ważności

Podobnie jak w przypadku dokumentów, tak i w przypadku leków i innych wyrobów medycznych daty mają ogromne znaczenie. Przed kontrolą sanepidu koniecznie sprawdź daty ważności. Tyczy się to nie tylko lekarstw, środków opatrunkowych, narzędzi jednorazowych i innych wyrobów medycznych. Praktycznie każdy środek czystości, czy nawet ręcznik papierowy ma jakąś datę przydatności do użytku. Dlatego koniecznie to zweryfikuj i usuń wszystko, co ma przeterminowaną datę, nawet jeśli wydaje się zdatne do użytku.

3. Zadbaj o idealną czystość

4. Sprawdź jak są przechowywane odpady

W placówkach medycznych powstaje wiele odpadów niebezpiecznych, które zgodnie z przepisami wymagają odpowiedniego postępowania w sortowaniu i przechowywaniu. Dlatego zadbaj o odpowiednie oznakowanie i pojemniki na odpady medyczne. W bieżącym gospodarowaniu odpadami, w sposób zgodny z wymogami sanepidu pomoże zaufany partner biznesowy, jakim jest firma TPO, zajmująca się kompleksową obsługą placówek medycznych w zakresie odbioru i utylizacji odpadów medycznych. Na stronie znajdziesz również szereg przydatnych informacji, jak rozporządzenie dotyczące segregacji odpadów medycznych.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

  1. bilon says:

    jak wszystko jest OK to nie ma się co bać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *