Działalność usługowa, czy produkcyjna?

Pomysł, aby uruchomić własną działalność gospodarczą, może być jak najbardziej trafiony. W polskich warunkach gospodarczych niejednokrotnie wiele osób próbuje swoich sił w różnych branżach, wcześniej pracując na przykład u znajomych lub decydując się na zlecenia na umowę udziału. Moment, gdy już zapada decyzja o założeniu firmy, jest kluczowy, ale musimy wiedzieć, czy będzie to działalność usługowa, czy też produkcyjna. Czasem warto nawet poradzić się specjalisty, który orientuje się dokładnie w bieżącej działalności gospodarczej i potrafi przewidzieć, na jakie produkty, czy też usługi w kolejnych latach będzie zapotrzebowanie. Niemniej jednak ważne będą również własne kompetencje biznesowe, ale także talent i zainteresowania. Przecież do pracy musimy być przekonani i w nią zaangażowani.

Działalność dopasowana do potrzeb rynku

Przede wszystkim najważniejszym celem będzie opłacalność. W końcu w działalności gospodarczej chodzi o zarabianie pieniędzy. W najbardziej komfortowej sytuacji będą ci przedsiębiorcy, którzy wcześniej już pracowali w branży, która wciąż przynosi duże dochody i nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło. Poradzić sobie powinni także przedstawiciele zawodów, które są dochodowe od pokoleń. To będą na pewno prawnicy albo lekarze, czy też mechanicy samochodowi.

Tutaj jednak również trzeba się wykazać pewną operatywnością i na przykład wiedzieć, w jaki sposób się zareklamować, aby przyciągnąć klientów, no, a nie mniej ważną kwestią będą opinie konsumentów i renoma. A tę można sobie wyrobić dopiero po jakimś czasie. Jest to szczególnie trudne, gdy rynek w danym mieście jest już mocno zagospodarowany. Kluczowe może się okazać wynajęcie firmy doradczej. Tacy specjaliści wiedzą, jak pozyskiwać dane statystyczne i jak z nich profesjonalnie korzystać. Tylko dzięki temu przeprowadzona może być szczegółowa analiza i wskazane prognozy adekwatne do stanu faktycznego lokalnego lub globalnego rynku.

Firmy produkcyjne wciąż opłacalne?

Pomimo tego, że duża i najbardziej opłacalna produkcja przenosi się do krajów azjatyckich, wciąż jeszcze można zarobić na produkcji. Ciekawym pomysłem może być produkcja słodyczy lub rękodzieło. Wielu przedsiębiorców zainteresowanych produkcją zaciekawić mogą także drukarki 3D. Są coraz tańsze i dają sporo możliwości.

Usługi, które są na topie

Jeżeli chodzi o usługi, to wciąż bardzo popularne będą wszelkie prace remontowe i konserwacyjne, czy też naprawy. Branża budowlana ma się dobrze i tu zawsze można liczyć na zlecenia. Opłacają się także usługi transportowe. Popyt na przewozy towarów rośnie, ale nie będą narzekać też firmy, które oferują usługi telekomunikacyjne albo dostęp do internetu lub projektowanie stron internetowych.
Bardzo sensownie też będzie wziąć pod uwagę działalność w księgowości. Na ten rodzaj usług zawsze będzie zapotrzebowanie. Poza tym rokuje rachunkowość i księgowość internetowa. Ta forma usługowa jest częściej poszukiwana przez przedsiębiorców działających w przemyśle, handlu jak również w usługach.

 

Autor: Borys Krawczyk

0 komentarzy do “Działalność usługowa, czy produkcyjna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *