Firma internetowa – jakie branże?

Internet zrewolucjonizował nasze myślenie w odniesieniu do wszystkich przestrzeni naszego życia osobistego, ale także zawodowego, czy też społecznego. Globalna sieć to natychmiastowa wymiana informacji i dostęp w zasadzie do nieograniczonej wiedzy. Dlatego też siłą rzeczy przed osobami, które decydują się na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, pojawiają się całkiem nowe szanse. Wirtualna przestrzeń to całe mnóstwo możliwości, ale aby odnieść sukces, trzeba wybrać odpowiedzialnie i mieć dobry plan działania. Dlatego warto wiedzieć, jakie branże będą się sprawdzały w działalności internetowej. Trzeba tu też oczywiście brać pod uwagę własne zdolności, kompetencje, wykształcenie i kreatywność.

Znalezienie pomysłu na biznes internetowy

Koncepcji, jeżeli chodzi o uruchomienie firmy internetowej, jest całe mnóstwo i zostały one przetestowane w wielu krajach. Najpopularniejsze modele biznesowe to na przykład biznes własny albo gotowy. Jeżeli chodzi o własną firmę, to możemy postawić na:

 

  • biznes tradycyjny
  • bycie wolnym strzelcem – freelancer
  • StratUp

 

W przypadku biznesu tradycyjnego to może to być na przykład uruchomienie sklepu sprzedającego bardzo zróżnicowany asortyment. Duża ilość przyszłych przedsiębiorców testuje swoje umiejętności w tym zakresie, handlując wcześniej na portalach aukcyjnych. Można wówczas bardzo dobrze zorientować się w tym, na czym można zarobić, a jakie branże będą raczej niszowe i nie są za bardzo obiecujące. Ciekawą opcją jest także realizowanie projektów na zlecenie, czyli po prostu bycie freelancerem. Dużo młodych osób w ten sposób trochę sobie dorabia, ale można na tym także sporo zarobić, wykonując na przykład tłumaczenia online. Wymagającym pomysłem z kolei będzie na pewno StartUp. W tym przypadku biznes będzie związany z nowymi technologiami, choć może to być również sklep internetowy. W tym przypadku przedsiębiorcy niejednokrotnie pozyskują fundusze ze źródeł zewnętrznych na wdrożenie bardzo kreatywnych i innowacyjnych pomysłów.

Biznes, który już się sprawdził

Interesującym rozwiązaniem może być także zakup firmy, ale tu przedsiębiorca musi dysponować zwykle sporym kapitałem, a więc nie jest to opcja dla wszystkich. Natomiast w przypadku franczyzy możemy skorzystać, ponieważ działamy na licencji pod cudzą marką. Mamy tu zapewnione do wdrożenia gotowe pomysły. Poza tym wciąż opłacalnym biznesem internetowym mogą być korepetycje realizowane przez komunikatory, ale także pisanie artykułów na zamówienie, czyli copywriting. Popularną usługą jest też wirtualna asystentka szczególnie w kontekście innowacyjnych technologii.

Zarabiaj na polecaniu usług i produktów

Biznes internetowy na pewno jest dla osób kreatywnych. Dosyć świeżą profesją jest afiliacja. To nic innego jak polecanie usług lub produktów innym osobom. Wykorzystuje się tu media społecznościowe albo własnego bloga. We wpisach zawarte są linki partnerskie. Trzeba mieć tylko dar przekonywania. Praca nie wymaga wysiłku, ale trzeba mieć zaplecze w postaci sporego grona lojalnych odbiorców/followersów.

 

Autor: Borys Krawczyk

0 komentarzy do “Firma internetowa – jakie branże?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *